PODPORA

Jak upravit web po instalaci SSL certifikátu

Po nasazení SSL certifikátu na váš web doporučujeme zkontrolovat, případně podle potřeby provést následující kroky:

Přesměrování http na https

Nasazením SSL certifikátu bude váš web kromě běžného protokolu http dostupný i přes zabezpečený protokol https. Pokud jste tedy měli předtím například web na adrese http://www.levneknihy.cz, po nasazení SSL bude dostupný i na adrese https://www.levneknihy.cz.
Z pohledu SEO bude například Google vnímat tyto dvě adresy jako dvě odlišné stránky. Stejně je vhodné zajistit i to, aby už lidé nepřistupovali na váš web přes protokol http ale už jen přes https. Je tedy třeba přesměrovat komunikaci z http na https.

Toto přesměrování je možné udělat přes soubor .htaccess následujícím způsobem:

RewriteEngine On
RewriteCond %{HTTPS} off
RewriteRule (.*) https://%{HTTP_HOST}%{REQUEST_URI} [R=301,L]


Tyto příkazy v .htaccess přesměrují všechny požadavky z http na https.

Kontrola interních odkazů na web stránce

Je třeba zkontrolovat, zda interní odkazy uvedené na vaší web stránce odkazují na protokol https. Pokud používáte relativní cesty na podstránky (například /kontakty) tak není třeba dělat žádnou změnu. Pokud ale uživatel absolutní cestu pro odkazy, je ich potřeba upravit.

Některé redakční systémy (CMS) jako například WordPress používají nastavení pro adresu webu (base url). Tu je třeba změnit z http na https.

Odkazy na nezabezpečený obsah

Internetové prohlížeče při zabezpečených webových stránkách pomocí SSL certifikátu zobrazují před URL adresou webu ikonu zámku. Je to indikátor toho, že komunikace mezi vámi a serverem kde stránka běží je šifrována a používá kvalifikovaný SSL certifikát

V případě, že máte platný SSL certifikát a tento indikátor zabezpečení prohlížeč na vaší web stránce nezobrazuje, je to pravděpodobně proto, že do web stránky dotahujete obsah z nezabezpečeného zdroje. Může to být například seznam produktů, obrázky, případně jiný obsah z jiného webu. Pokud na daný externí obsah přistupujete přes protokol http, může internetový prohlížeč váš web jako celek vyhodnotit jako nezabezpečený.
Tento problém odstraníte tak, že na externí odkazy budete přistupovat přes zabezpečený protokol https.